Manifestări dedicate Marii Uniri la Academia Română din Timișoara

Joi, 6 decembrie a.c., în Aula Filialei Timișoara a Academiei Române, Bdul. Mihai Viteazu, nr 24, a avut loc sesiunea solemnă dedicată Centenarului Unirii.

Având ca motto cuvintele istoricului Nicolae Iorga, Unirea românească nu este legată de anumite momente, ci este zbaterea sufletească necontenită a unui întreg popor, creat unitar pentru a trăi şi pentru a rămânea în aceeaşi unitate neîntreruptă, este în mare parte şi întruparea unei epoci de renaştere naţională, în Aula Academiei Române din Timișoara au avut loc mai multe comunicări și lansări de carte, care au avut ca scop să evidențieze importanța Marii Uniri pentru noi românii.

Cu binecuvântarea Părintelui Mitropolit Ioan, la acest eveniment au fost prezenți pr. Dr. Ionel Popescu, vicar eparhial și pr. Zaharia Pereș, consilier cultural. În cadrul sesiunii de comunicări au susținut referate: Acad. Păun Ion Otiman, Pr. dr. Ionel Popescu, istoricul dr. Vasile DUDAȘ, Prof. dr. Dumitru Tomoni, Prof. univ. dr. Crișu Dascălu. Apoi a urmat vizionarea filmului documentar Naștera unei națiuni, producție a TVR, Studioul Timișoara, realizator Vasile BOGDAN.

De asemenea, au avut loc și lansări de carte importante pentru a dovedi implicarea Bisericii bănățene și a comunității laice de aici în realizarea Marii Uniri de la 1918. În acest sens s-au lansat următoarele cărți: Banatul și Marea Unire. Bănățeni la Alba Iulia, Timișoara, Editura Partoș, 2018, (prezintă: CS I dr. Vasile Dudaș), Biserica și națiunea la românii din Banat și Transilvania, Cluj-Napoca, Editura Mega, 2018 (prezintă: dr. Adrian Ardeț), Ionel Bota, Oraviţa şi contribuţia ţinutului cărăşan la Marea Unire a Românilor, 1 Decembrie 1918, Timișoara, Editura David Press Print, 2018 (prezintă: dr. Ionel Bota), Academia Română ‒ Filiala Timișoara, Institutul de Studii Banatice „Titu Maiorescu” Pe urmele Generalului Henri Mathias Berthelot în România, Timișoara, Editura David Press Print, 2018 (prezintă: dr. Florin Corneliu Popovici), ș.a.

În încheierea festivităților a urmat un recital de colinde susținut de Corul Facultății de Teologie din Timișoara, dirijat de pr. Radu Bogdan. Evenimentul a fost organizat de Academia Română – filiala Timișoara – Institutul de Studii Banatice „Titu Maiorescu”.