Preot Iova Firca

S-a nascut la 19 mai 1908, în comuna Cacova (azi Gradinari), Caras-Severin, din parintii Min si Maria, tarani agricultori. A învatat la scoala din localitatea natala (1914-1920) si la Liceul „General Dragalina” din Oravita (1920-1928). Între anii 1928-1932, a studiat la Facultatea de Stiinte a Universitatii din Bucuresti si a obtinut licenta în stiinte naturale (1932) cu mentiunea „foarte bine”,cea mai mare pe atunci la amintita facultate. În perioada 1932-1934 a studiat la Facultatea de Teologie din Bucuresti, unde a promovat examenul de licenta cu tema: „Cosmogonia Biblica si teoriile stiintifice”, obtinând nota 10 (zece). S-a înscris apoi la cursurile de doctorat, pregatindu-si teza „Creatie si evolutie”, pe care, din cauza împrejurarilor nefavorabile nu a mai apucat sa o sustina. Din 13 aprilie 1935, a functionat ca preot în satul natal, în iulie 1940 fiind transferat la parohia Caransebes II, iar la 1 august 1943, s-a instalat la parohia Timisoreana Iosefin. A mai functionat la parohiile timisorene Ronat si Mehala (1952-1953), când a fost suspendat din serviciu. Din 1 aprilie 1954 si pâna la 1 ianuarie 1958, a slujit la Catedrala Mitropolitana, din anul 1959 functionând la parohia timisoreana Cetate.

Pe lânga slujirea preoteasca a activat ca profesor de Stiinte naturale la Oravita si a predat Istoria Bisericii si disciplinele practice la Academia Teologica din Caransebes (1934-1943), concomitent functionând si ca profesor la Scoala de cântareti bisericesti din oras. În anul scolar 1947-1948, a fost profesor la Scoala de cântareti bisericesti a Arhiepiscopiei Timisoarei, de la 1 februarie 1951 si pâna la 1 aprilie 1952 îndeplinind atributiile de protopop delegat al Timisoarei.

A sustinut diverse conferinte pentru asociatia „Oastea Domnului”, Academia Teologica, Astra si Asociatia studentilor de la Politehnica, precum si în Arad, Lugoj, Oravita, Lipova etc.

A colaborat la „Anuarul Academiei Teologice”, „Foaia Diecezana”, „Învatatorul Banatean” din Caransebes, „Biserica banateana”, „Duh si Adevar”, „Mitropolia Banatului” s.a.

În anul 1940 a publicat la Caransebes brosura: „Argumentul antropologic pentru dovedirea existentei lui Dumnezeu”, urmata, în anul 1943, de volumul „Cosmogonia biblica si teoriile Stiintifice”.

Pentru activitatea desfasurata a primit distinctia de protopop onorific si a fost numit presedinte al Consistoriului Eparhial.